I samarbejde med LenAir arrangerer Randers Flyveklub den 15. og 16. maj en weekend udover det sædvanlige, hvor såvel piloter som dem der går med en uforløst pilot i maven, kan få en oplevelse udover det sædvanlige.

Se Randers ovenfra og på hovedet eller i et rul – og mærk suset fra et ægte loop – i en Bellanca Decathlon kunstflyver med en af LenAir´s dygtige piloter ved rorpinden. Er du selv pilot i kan du oven i købet selv få lov til at styre flyveren.

Udover ægte luftakrobatik vil der denne weekend være mulighed for at smage på flyvningens sødme i et halehjuls og lærredsfly, kigge på flyvemaskiner og snakke med klubbens flytosser om vejen fra drømmen om at flyve, til selv at sidde bage roret og se verdenen ovenfra.

For piloter med et gyldigt certifikat vil der være mulighed for at tage et recovery kursus på ca. 1 time, der i øvrigt kan godkendes som 12. time og dermed bruges til at forny din LAPL(A) eller PPL(A). Derudover vil piloter også prøve kræfter med halehjul eller tage hul på kunstflyveruddannelsen – acro rating.

Priser og information omkring tilmelding til de forskellige muligheder kan læses på pdf-filen her: Arrangement d. 15. – 16. maj med LenAir

Spørgsmål rettes til næstformand i Randers Flyveklub, Lars Borup naestformand@randersflyveklub.dk