 |
|
 |
 |
 |
 |
| |











|
 Randers Flyveplads er beliggende på Højsletvej i den nordlige udkant af Randers By, ca. 6 km fra centrum. Bane 07/25 som er af asfalt, har en elevation på 153 ft., og en længde og bredde på 900 x 23 m.
Flyvepladsen er godkendt til VMC dag og VFR nat operationer. Banebelysning kan blive aktiveret med VHF radiosignaler.
Randers Radio: 122,075 MHz
Venligst undgå overflyvning af byområderne Mejby og Lem i forbindelse med start og landing.
Der benyttes en standard anflyvning over pladsen i 1700 ft (MSL). Landingsrunden er i 1200 ft (MSL). Hvis Randers Radio er bemandet kan der oplyses om vindretning, vindstyrken og bane i brug. Brændstof, Olie og afisningsvæske m.m.
Brændstof: 100LL og Jet A1 (150l/min)
Tankning sker ved selvbetjening og kun for indehavere af STATOIL carnet. Kunder skal desuden være registreret som kunde på Randers Flyveplads. Såfremt det ikke er tilfældet, kan der aftales tid hos Flyvepladsledelsen i telefontid (se nedenfor).
Olie: EE80, 20W50, 2380. Olie kan fås hos Flyvepladsledelsen i tjenestetid. Åbningstider
Mandag til fredag kl. 08.00-20.00
Lørdag/Søndag/Hellidag kl. 09.00-21.00
Telefontid mandag til torsdag kl. 08.30-15.30 Telefon
Flyvepladsledelsen i telefontid: +45 86 40 40 11 VFR Flight Guide
Klik her for flere AD informationer hos SLV (Adobe Reader® nødvendig):
AD - EKRD
ADC - EKRD
VAC - EKRD

 Lokalvejret, klik her: EKRD (flyveklubbens vejrstation)
|
|
 |
|
 |